مرکز تخصصی طب کار آسا (شرکت طب کار و کارگر ) مرکز تخصصی طب کار آسا (شرکت طب کار و کارگر )
آشنایی با اصول و راهکارهای عملی انتخاب وسایل حفاظت چشمی مناسب در محیط کار   آشنایی با اصول و راهکارهای عملی انتخاب وسایل حفاظت چشمی مناسب در محیط کار
آشنایی با اصول و راهکارهای عملی انتخاب وسایل حفاظت چشمی مناسب در محیط کار
آسیب های چشمی ناشی از کار از حوادث مهم و دارای اهمیت در محیط کار به شمار می‌روند. آمار نشان می دهد که روزانه بیش از 2000 کارگر در محیط کار دچار آسیب های چشمی می شوند و تقریبا هر 2 دقیقه یک مورد آسیب چشمی در محیط کار اتفاق می‌افتد. حدود 20-10 درصد از این آسیب ها منجر به از دست دادن بینایی بطور گذرا یا دائمی می‌شوند. نکته قابل توجه این است که استفاده مناسب از وسایل حفاظت چشمی باعث کاهش حدود 94-90 درصدی این آسیب ها در محیط کار می‌شود و این موضوع اهمیت استفاده از وسایل حفاظت چشمی مناسب را در شاغلین دارای این خطرات تایید می‌نماید. بر اساس آمار موجود،  70 درصد از آسیبهای چشمی در محیط کار ناشی از برخورد ذرات ریز پرتاب شونده به چشم (flying objects ) و 20 درصد از آن‌ها ناشی از ریختن یا پاشیدن مواد شیمیایی سوزاننده هستند. 10 درصد باقیمانده ناشی از سایر علل متفرقه می باشند. بر خلاف سایر وسایل حفاظت فردی که به عنوان آخرین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار استفاده می‌شوند، تجهیزات حفاظت چشمی به عنوان راهکار اصلی پیشگیری از حوادث چشمی در محیط کار کاربرد دارند. این تفاوت به این دلیل است که آسیب های چشمی اغلب به صورت یک حادثه و بطور ناگهانی و در شرایط غیر قابل کنترل اتفاق می‌افتد و راهکارهای فنی مهندسی در اینجا (اگر چه باید استفاده شوند) نمی‌توانند همیشه از ایجاد خطر و آسیب پیشگیری کنند و با توجه به اهمیت حفظ بینایی در انسان و امکان غیر قابل برگشت بودن آسیب، استفاده از تجهیزات حفاظت چشم در مشاغل مورد نیاز و پرخطر امری اجتناب ناپذیر بوده و لازم است در همان خط اول در کنار راهکارهای فنی و مهندسی استفاده شوند.
به منظور حفاظت موثر چشم ها از آسیب های محیط کار، ضروری است وسایل حفاظت چشمی چند ویژگی داشته باشند:
 -          برای استفاده کارگر راحت باشند ( سبک وزن وراحت باشند )
-          مناسب ومتناسب با نوع خطرات آسیب زای چشم در محیط کارشاغل باشند.
-          Fit باشند.
-          با دوام و قابل تنظیم باشند
-          براحتی قابل شستشو یا قابل ضدعفونی باشند.
-          حفاظت موثر ایجاد کنند.
-          برای استفاده با سایر وسایل حفاظت فردی مناسب باشند.
-          در انجام کار تداخل ایجاد نکنند.
-          قدرت بینایی را تا حد امکان کاهش ندهند.
-          از نظر مشخصات فنی مورد تایید مراجع ذیصلاح باشند.
 مهمترین عوامل ایجاد کننده آسیب های چشمی در محیط کار چیستند؟
 ذرات پرتاب شونده با سرعت زیاد، قطرات مواد مذاب، مایعات شیمیایی سوزاننده، اسیدها و قلیاها، تشعشعات ( ماوراء بنفش، مادون قرمز، لیزر و ... ) – قطرات آلوده به ارگانیسم های عفونی ( در مشاغل بیمارستانی و اعضاء تیم‌های امداد و نجات )
 انواع اصلی عینک های محافظ:
 -          عینک های ایمنی (safety glasses یا safety spectacles )
-          Goggles ( شامل انواع chemical ، welding ، laser ، dust و ...)
-          عینک های محافظ مخصوص لیزر
-          محافظ های صورت (face shields )
 چگونه و با چه راهکاری تجهیزات حفاظت چشمی مناسب برای هر شاغل انتخاب کنیم؟
 در رویکرد انتخاب وسایل حفاظت چشمی در محیط کار، اولین موردی که باید مشخص شود این است که آیا نیاز به استفاده از این تجهیزات برای هر شاغل وجود دارد یا خیر؟
 این کار با بررسی اولیه ایستگاه‌های کاری شاغل در محیط کار انجام می‌شود که در واقع نوعی ارزیابی خطر ( risk assessment ) در مورد خطرات چشمی محیط کار است. این کار به بهترین نحو با بازدید مستقیم از ایستگاه‌های کار و بررسی آنها با چک لیست مخصوص انجام می‌شود. استفاده از چک لیست باعث می‌شود که تمام موارد مورد لزوم در ارزیابی خطر انجام شده وموردی فراموش نشود.
بعد از مشخص شدن نوع خطرات چشمی محیط کار برای هر شاغل یا ایستگاه کار نوبت به انتخاب وسیله حفاظت چشمی مناسب می‌رسد. با توجه به اینکه هر یک از وسایل حفاظت چشمی برای خطرات خاصی از محیط کار مناسب و مفید می‌باشند با استفاده از
جداول مخصوص می‌توان وسیله حفاظت چشمی مناسب را برای شاغل انتخاب کرد. البته باید توجه داشت که این جداول فقط نوع (type) عینک محافظ را مشخص می کنند و در کنار استفاده از این جدول ضروری است سایر خصوصیات مورد نیاز (موارد 10 گانه ذکر شده در قبل) نیز باید وجود داشته باشند.
انتخاب عینک جوشکاری ( با هدف حفاظت از تشعشعات جوشکاری ):
 انتخاب نوع عینک محافظ مناسب در جوشکاری وابسته به سه عامل نوع جوشکاری، قطر الکترود استفاده شونده و میزان جریان برق استفاده شده (Arc Current) می باشد.
چند نکته:
1.    در صورت وجود چند عامل خطر چشمی متفاوت در محیط کار یک شاغل، باید عینک محافظ متناسب با بالاترین سطح خطر چشمی انتخاب شود.
2.    شاغلینی که به علت ضعف بینایی مجبورند از عینک طبی در محیط کار استفاده کنند باید در صورت نیاز، وسیله حفاظت چشمی برای آنها انتخاب شود که بتوانند از عینک طبی خود به راحتی در زیر آن استفاده نمایند مثلا استفاده از  goggle های مخصوص برای همین مورد .
3.    کارگرانی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند نیز باید در صورت نیاز و جهت جلوگیری از آلودگی لنز تماسی در تماس با گرد و غبار یا بخارات مواد شیمیایی از goggle استفاده نمایند زیر goggle ها دورتادور چشم‌ها را به طور کامل پوشانده و از ورود گرد و غبار و سایر مواد و تماس آنها با چشم ها جلوگیری می‌کنند.
4.    استفاده از faceshield در محیط‌های کار که خطر آسیب چشمی وجود دارد به تنهایی مجاز نیست و در چنین مواردی حتما باید در زیر face shield ، عینک محافظ مناسب استفاده شود.
5.    آموزش نحوه استفاده و نحوه نگهداری، تمیز کردن و شستشوی عینک ها به شاغلین الزامی است. بدون آموزش کافی و مناسب نمی‌توان انتظار حفاظت کامل چشم‌ها را حتی در حضور  مناسب‌ترین وسایل حفاظت چشمی داشت.


like

396 Likes

تاریخ: سه‌شنبه، 12 شهريور 1392بازدید: 1473 بار ساعت: 7:21 AM نویسنده: مدیر سایت

انجام معاینات ادواری و طب کار

استفاده کنندگان خدمات شرکت