مرکز تخصصی طب کار آسا (شرکت طب کار و کارگر ) مرکز تخصصی طب کار آسا (شرکت طب کار و کارگر )
استرس های شغلی عامل افزایش فشار خون   استرس های شغلی عامل افزایش فشار خون
استرس های شغلی عامل افزایش فشار خون
تحقيقات جديد محققان حاکي از آن است که استرس هاي زيادي که در هنگام فشارهاي شغلي و انجام کارهاي سخت رخ مي دهد مي تواند منجر به افزايش فشار خون شود.

کارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با خبرنگار وب دا، با بیان این مطلب اظهار داشت: افزايش فشار خون در مردها و يا افرادي که در محيط کار مورد حمايت قرار نمي گيرند، بيشتر ديده مي‌شود.

شهناز باشتی افزود: در عرصه روان‌شناسی و روان‌پزشکی، استرس را حالتی از اضطراب می‌دانند که فرد موقعی آن را  را تجربه می‌کند که حوادث و مسئولیت‌ها، افزون بر آن مقداری است که او بتواند با آن ها کنار بیاید.

وی تصریح کرد: استرس نوعی آشفتگی جسمی و ذهنی است که با افزایش ضربان قلب، تنفس سریع، تعریق، احساس درد در قفسه سینه، احساس لرزش در اندام‌ ها و به ویژه در دست ‌ها، گرفتگی عضلات پشت و گردن، سردرد، سرگیجه، احساس خفگی، احساس تهوع و درد در ناحیه شکم، بی ‌قراری و احساس از دست دادن تعادل روانی همراه است.

وی با بیان این که همه استرس‌ها بد نیستند، گفت: بعضی استرس‌ها می‌توانند خوشایند و لذت ‌بخش باشند؛ مانند ازدواج، عاشق شدن، بچه‌ دار شدن، قبولی در کنکور، رفتن به مرخصی و تعطیلات که جزو حوادث مثبت زندگی به حساب می‌آیند.

باشتی ادامه داد: بر اساس تحقیقات مشخص شده که استرس‌ها مي تواند در افراد مختلف منجر به ابتلا به بيماري قلبي، افسردگي و ايست قلبي شود، البته در اين پژوهش محققان تحقيقات خود را بر روي تاثير استرس هاي کاري بر روي فشار خون متمرکز کرده بودند.

وی خاطرنشان کرد: افزايش فشار خون در افراد يکي از اصلي‌ترين فاکتورهاي ايست و حمله قلبي است و بسياري از افراد به اين بيماري مبتلا هستند.

این کارشناس ابراز داشت: استرس يکي از عوامل ابتلا به بيماري فشار خون است و دلايل متعددي از جمله نداشتن رژيم غذايي مناسب و نوشيدن مشروبات الکلي، خوردن نمک و ورزش نکردن در طول روز، براي ابتلا به اين بيماري وجود دارد. در عين حال کارشناسان معتقدند که فشارهاي کاري اهميت زيادي دارند، زيرا که سيستم عصبي و قلبي افراد را دچار اختلال مي کنند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی و ب د ا



like

344 Likes

تاریخ: جمعه، 10 آبان 1392بازدید: 1933 بار ساعت: 7:16 AM نویسنده: مدیر سایت

انجام معاینات ادواری و طب کار

استفاده کنندگان خدمات شرکت